Zgodnie z zapowiedzią, wraz z oddokowaniem kapsuły Dragon z Polakiem na pokładzie rozpoczynamy nabór do projektu "Klucz do Kosmosu".
Projekt „Klucz do Kosmosu” jest jednym z elementów Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla misji IGNIS, którego stworzeniem i realizacją zajmuje się Polska Agencja Kosmiczna.
Celem projektu jest wsparcie procesu kształcenia umiejętności inżynieryjnych wśród polskiej młodzieży szkolnej, wykorzystując potencjał historycznego momentu – realizacji pierwszej polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
W ramach projektu 100 000 zestawów do lutowania zostanie przekazanych do ok. 10 000 szkół ponadpodstawowych i podstawowych w Polsce. Jest to okazja do wprowadzenia młodzieży w podstawy elektroniki, nauki lutowania, nauki alfabetu Morse’a oraz popularyzowania wiedzy o krótkofalarstwie.
W naborze mogą wziąć udział szkoły ponadpodstawowe i podstawowe, a także inne instytucje edukacyjne, które mają możliwość przeprowadzić z młodzieżą zajęcia lutowania. Warunkiem otrzymania zestawów jest wypełnienie zgłoszenia wyłącznie przez dyrektora lub organ zarządzający placówki, deklaracja przeprowadzenia zajęć inżynieryjnych dla młodzieży oraz sporządzenia raportu z realizacji tych zajęć. Zestawy zostały przewidziane dla uczniów powyżej 12 r.ż.
Każda instytucja może otrzymać od 1 do 5 zestawów, zawierających po 5 kompletów płytek do lutowania w kształcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz elementów elektronicznych. O ostatecznej ilości przyznanych zestawów decyduje Polska Agencja Kosmiczna. Wpływ na decyzję mają następujące czynniki:
- liczba uczniów w szkole
- wyposażenie szkoły pod kątem realizacji projektu
- kadra zaangażowana w działania mające na celu wzmocnienie edukacji kosmicznej i inżynieryjnej.
W pierwszej kolejności zestawy rozsyłane będą do szkół państwowych, następnie prywatnych o statusie publicznych, na końcu do instytucji edukacyjnych. Nabór kończy się wraz z przydzieleniem wszystkich zestawów edukacyjnych, tj. w momencie wyczerpania zestawów.
Zestawy będa rozsyłane w dwóch transzach: we wrześniu 2000 zestawów, do końca roku 2025 pozostałe zestawy.
Nasz astronauta, Sławosz Uznański-Wiśniewski również zmontował taką płytkę – nagraną przez niego instrukcję dostępna będzie niebawem. Instrukcja montażu zestawu dostępna jest również na naszych stronach w formie tekstowej. Na potrzeby projektu przygotowaliśmy ponadto kilka propozycji rozbudowy zestawu i ćwiczenia dla ambitnych uczniów. Elementem końcowego urządzenia jest także nakładka, którą należy wydrukować na drukarce 3D, używając przygotowanych plików. Pełna dokumetacja projetu znajduje się tutaj.
Taki sam klucz telegraficzny, jak w zestawach poleciał wraz z naszym astronautą na Międzynarodową Stację Kosmiczną! Wspólnie właśnie rozpoczynają swoją podróż powrotną na Ziemię.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem projektu, wzorem raportu* i aplikowania przez poniższy formularz:
* Raport należy przesłać na adres