Raport z 11.07- 15. dzień misji IGNIS (Docked Day 15)

Korzystając z ostatnich dni załogi Ax-4 na orbicie, 15 dzień misji IGNIS od rana do wieczora został wypełniony aktywnościami w ramach eksperymentów:

  • Immune Multiomics - probówki, do których pobierana jest krew w eksperymencie Immune Multiomics, są zrobione ze szkła. A co by się stało, gdyby taka probówka rozbiła się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Odłamki szkła, nawet te najmniejsze, stwarzają duże zagrożenie dla astronautów i dla aparatury. Dlatego przed wysłaniem szklanych probówek na ISS zespół owinął je szczelnie specjalną taśmą, która zatrzymuje uwalnianie kawałków szkła. Autorzy eksperymentu, czyli zespół Wojskowej Akademii Technicznej, musieli najpierw udowodnić i udokumentować, że potrafią "owijać" swoje probówki. Nie było to wcale takie łatwe. Inspektor do spraw jakości Europejskiej Agencji Kosmicznej był w stanie zauważyć każdy bąbelek powietrza, nierówność, czy odstający brzeg. W końcu zespół Immune Multiomics, bogatszy w doświadczenie przygotował probówki owinięte taśmą, które pozytywnie przeszły ostateczną inspekcję i poleciały na ISS.

Opis eksperymentu + wideo z jego autorami: https://plinspace.pl/eksperymenty/1316-immune-multiomics

  • EEG Neurofeedback

Opis eksperymentu + wideo z jego autorami: https://plinspace.pl/eksperymenty/1308-eeg-neurofeedback

  • Human Gut Microbiota

Opis eksperymentu + wideo z jego autorami: https://plinspace.pl/eksperymenty/1314-human-gut-microbiota

  • Mxene in Leo

Opis eksperymentu: https://plinspace.pl/eksperymenty/1306-mxene-in-leo

  • Yeast TardigradeGene - w trosce o zmniejszenie kosztów misji, eksperyment został tak przygotowany, aby nie wymagał dalszej opieki ze strony załogi ISS podczas ekspozycji w warunkach mikrograwitacji po zainstalowaniu go na ISS. Parametry środowiska panujące w module Columbus (temperatura, dawki promieniowania jonizującego, przyspieszenie grawitacyjne) były stale monitorowane, zatem warunki, w których przebiegała hodowla drożdży będą dobrze znane po zakończeniu misji. Przed nami ostatni etap - czyli przeniesienie eksperymentu do kapsuły powracającej na Ziemię po zakończeniu pobytu na ISS. Jest to operacja dwustopniowa. Trzy dni przed planowanym opuszczeniem ISS, cały materiał badawczy jest wstępnie schładzany i dopiero potem umieszczony w warunkach chłodniczych w kapsule. Operacje te nie wymagają specjalnego przygotowania astronauty. Wystarczające jest zapoznanie się z dokumentacją, w której miejsce przeznaczone dla tego eksperymentu jest dokładnie określone.
  • Opis eksperymentu + wideo z jego autorami: https://plinspace.pl/eksperymenty/1315-yeast-tardigradegene
  • Bone Health - eksperyment biologiczny ESA, badający zmiany zachodzące w układzie kostnym astronautów w warunkach mikrograwitacji. ESA bada zmiany masy kostnej i wytrzymałości kości przed i po pobycie astronautów na pokładzie ISS.
  • Muscle Stimulation - eksperyment ESA mający na celu zwiększenie masy mięśniowej, siły i regeneracji. Badanie polega na przeprowadzeniu kontrolowanych sesji wprowadzania prądów elektrycznych do mięśni nóg astronauty.
  • MAGOR - węgierski eksperyment, który monitoruje zmiany w mikrobiomie jelit, moczu i jamy ustnej astronautów przed, w trakcie i po pobycie na ISS.
  • Sleep in Orbit - eksperyment bada różnice między snem na Ziemi, a snem w przestrzeni kosmicznej pod kątem fizjologicznym.

Aktualny stan realizacji podstawowych celów misji: 95,8 %

Stopień realizacji dodatkowych działań: 22,2 %

Plan na 12.07, czyli 16. Dzień misji IGNIS

Dodatkowe sesje eksperymentów i działania edukacyjne/promocyjne zaplanowane na 16 dzień misji:

  • AstroMentalHealth

Opis eksperymentu + wideo z jego autorami: https://plinspace.pl/eksperymenty/1311-astromentalhealth

  • EEG Neurofeedback
  • Wideo dotyczące Astro Pi, czyli projektu edukacyjnego ESA, który ma zachęcić młodzież do prowadzenia badań naukowych w kosmosie poprzez pisanie programów komputerowych, które działają na komputerach Raspberry Pi na pokładzie ISS
  • Bone Health (transfer danych)
  • UHU - węgierski eksperyment, którego celem jest obserwacja aktywności piorunów i związanych z nimi elektrycznych błysków światła nad chmurami burzowymi.
  • Sleep in Orbit
  • Zdjęcia z zakresu działań promocyjnych misji w module obserwacyjnym Cupola

 

Ciekawostka:

Już za kilka dni załoga Ax-4 ponownie zasiądzie w kapsule Dragon, pokonując ostatni odcinek swojej misji i wracając na Ziemię. Powrót załogi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej został zaprojektowany jako w pełni autonomiczny proces, niewymagający żadnych działań ze strony załogi na pokładzie Dragona.

W skrócie wygląda on następująco:

Całą procedurę rozpoczyna zamknięcie włazu oddzielającego kapsułę Dragon od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Załoga przez 2h po zamknięciu włazu czeka na odłączenie.

Dragon powoli odłączy się od ISS, a jego silniki zostaną kilkukrotnie uruchomione, aby kapsuła bezpiecznie oddaliła się od Stacji i skierowała w stronę Ziemi, orbitując wokół niej do momentu przebicia się przez ziemską atmosferę.

Bezpośredni etap powrotu na Ziemię rozpocznie się, kiedy fragment kapsuły (tzw. trunk) zostanie odseparowany od przedniej części Dragona, w której umiejscowiona będzie załoga misji Ax-4.

Silniki zostaną uruchomione, aby zniżyć się jak najniżej, do poziomu pozwalającego na wejście w atmosferę naszej planety. Sama kapsuła obróci się tak, aby osłona termiczna chroniąca statek była skierowana w stronę Ziemi.

Z wyłączonymi już silnikami, Dragon dokona wejścia w ziemską atmosferę, rozgrzewając się do temperatury ok. 1600 stopni Celsjusza.

Po przejściu przez wyższe warstwy atmosfery nastąpi rozłożenie dwóch małych spadochronów stabilizujących (na wysokości około 5,7 km nad powierzchnią Ziemi) i czterech głównych (ok. 2 km).

Wodowanie załogi Ax-4 na Oceanie Spokojnym ma nastąpić u wybrzeży Kalifornii, a ostatnim etapem jest przechwycenie kapsuły przez specjalny statek ratowniczy i dostarczenie astronautów na brzeg.