Kolejny tydzień misji IGNIS rozpoczął się od spotkania polskiego astronauty z dziennikarzami w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pomimo chwilowej utraty łączności (ok. 2 minuty), spowodowanej przejściem sygnału umożliwiającego łączenie z Ziemią z jednego satelity geostacjonarnego na drugiego, Sławosz Uznański-Wiśniewski odpowiedział na pytania przedstawicieli 11 redakcji. Zapis wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=G010L8GBoI8&t=217s

Oprócz spotkania z mediami Sławosz wykonywał swoje zadania na ISS. W dzisiejszej puli eksperymentów, które wypełniły bardzo napięty grafik załogi Ax-4, znalazły się:

  • PhotonGrav - przypomnijmy, że 30.06 odbyła się próba połączenia urządzeń, które służą do przeprowadzenia eksperymentu z udziałem polskiego i indyjskiego astronauty. Był to istotny moment sprawdzenia, czy wszystkie sprzęty poprawnie komunikują się z systemami na stacji. Astronauci mieli też szanse powtórzyć procedurę eksperymentalną, którą ćwiczyli podczas treningu na Ziemi. Z kolei 2.07 o godzinie 18:45 po raz pierwszy człowiek w warunkach kosmicznych komunikował się z komputerem wyłącznie poprzez modulację przepływu krwi w mózgu. Był to przykład tzw. interfejsu mózg-komputer, którego celem jest sterowanie urządzeniami i aplikacjami bez udziału mięśni. Co ważne- cały system wykorzystany podczas eksperymentu został zaprojektowany i wykonany w Polsce! Opis eksperymentu + wideo z jego autorami: https://plinspace.pl/eksperymenty/1307-photongrav
  • EEG Neurofeedback
    Opis eksperymentu + wideo z jego autorami: https://plinspace.pl/eksperymenty/1308-eeg-neurofeedback 
  • MXene in LEO
    Opis eksperymentu: https://plinspace.pl/eksperymenty/1306-mxene-in-leo

W ramach dodatkowych działań, polski astronauta zrealizował także: nagranie dotyczące codziennego życia na ISS (na potrzeby programu edukacyjnego będącego częścią misji), a także odpowiedzi na część pytań tych uczniów, którym nie udało się zadać na żywo podczas połączeń w Łodzi i Wrocławiu.

Aktualny status realizacji podstawowych celów misji: 82,6%

Plan aktywności na 08.07, 12. dzień misji IGNIS:

O godzinie 11:55 po raz kolejny połączymy się z polskim astronautą z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w ramach czwartego już spotkania edukacyjnego z dziećmi i młodzieżą. Sławosz Uznański-Wiśniewski przez 20 minut będzie odpowiadał na pytania laureatów konkursu "Zapytaj Astronautę" organizowanym przez POLSA jesienią 2024 r. Wykona na żywo trzy eksperymenty autorstwa polskich uczniów, wybranych w konkursie "Prosty eksperyment - kosmiczne odkrycie". Motywem przewodnim doświadczeń będzie działanie płynów w mikrograwitacji. Część oficjalna wydarzenia rozpocznie się o godzinie 11:00. Zapraszamy na transmisję na żywo na Facebooku Polskiej Agencji Kosmicznej oraz na kanale YouTube: https://www.youtube.com/live/4xz4eLf_GGg

Na 12 dzień misji zaplanowane zostały również sesje:

Ciekawostka:

Centrum Kontroli modułu Columbus (Columbus Control Centre, w skrócie Col-CC), zlokalizowany w Oberpfaffenhofen pod Monachium, czuwa nad przebiegiem misji z udziałem polskiego astronauty. Określenie „czuwanie” doskonale odzwierciedla pracę pracowników Centrum, ponieważ Col-CC nadzoruje wszelkie operacje, które dzieją się w europejskim module.

Zespół wykonawczy misji IGNIS, składa się z przedstawicieli 3 głównych jednostek operacyjnych działających w ColCC:

  • COL FLIGHT to zespół kontroli lotu modułu Columbus, który zarządza i koordynuje pracą innych podzespołów (2 osoby),
  • STRATOS, czyli zespół odpowiedzialny jest za system podtrzymywania życia, system kontroli termicznej, system zasilania, zarządzanie danymi, komunikację i wideo. To właśnie ten zespół kontroluje m.in. temperaturę i poziom wilgotności w module Columbus (2 osoby),
  • EPIC/COMET, który prowadzi harmonogram misji IGNIS i cały proces planowania poszczególnych aktywności wraz z innymi partnerami ISS (2 osoby).

Zespół wspiera również dwóch kierowników misji ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej - ESA i dodatkowo dwóch przedstawicieli Polskiej Agencji Kosmicznej. Cała, 10-osobowa grupa, dedykowana wyłącznie misji IGNIS, nadzoruje moduł Columbus od momentu pobudki naszego astronauty do późnych godzin nocnych, kiedy wszelkie działania zaplanowane na dany dzień dobiegają końca. Zespół podzielony jest na dwie zmiany: zmiana dzienna, tzw. Orbit-1, rozpoczyna dzień o godzinie 8:00 CEST (6:00 GMT, czyli godzina pobudki załogi Ax-4) i kończy o 16:00 naszego czasu. Zmiana wieczorna (Orbit-2) dyżuruje od godziny 15:00 CEST do mniej więcej północy. Zmiany nakładają się tak, żeby zespół poranny zdążył podsumować dotychczas zrealizowane aktywności oraz przekazać obowiązki następnej zmianie.

Czym konkretnie zajmuje się ta grupa, zajmując przez 16h dziennie pokój numer 13?

  • nadzorowaniem, żeby priorytety misji IGNIS zostały realizowane, a wszystkie potrzebne do tego działania wdrożone,
  • koordynacją między poszczególnymi podzespołami i jednostkami operacyjnymi,
  • reagowaniem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek anomalii w module Columbus,
  • wdrażaniem wszystkich zmian w harmonogramie misji,
  • przeprowadzaniem codziennych dopraw koordynacyjnych z Axiom i ESA oraz utrzymywaniem bieżącego kontaktu z kierownictwem operacyjnym i zarządzającymi misją w Axiom.

Zespół ma również stały dostęp do kanałów komunikacyjnych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, wspierając EUROCOM (czyli „głos z Ziemi” -jednostkę odpowiedzialną za kontakt z astronautami na ISS) i w razie potrzeby kontaktując się załogą Ax-4 bezpośrednio.