Dziś było emocjonująco. W ramach misji IGNIS po raz pierwszy realizowane było połączenie krótkofalarskie ARISS z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i polskim astronautą na pokładzie. Połączenie było główną częścią wydarzenia edukacyjnego na Uniwersytecie Wrocławskim. Połączenie odbywało się poprzez telemost i mimo wcześniejszych obaw o jego utrzymanie i jakość - wszystko poszło nadspodziewanie dobrze - ku radości dzieci, które zadawały pytania! 

Już jutro (5.07) o godz. 10:00 zapraszamy na kolejną transmisję połączenia ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim (SQ7AS) w ramach programu ARISS. Tym razem widzimy się na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie m.in. kolejni zwycięzcy konkursu „Zapytaj astronautę” (organizowanego przez POLSA jesienią 2024 r.) będą mieli okazję zadać swoje pytanie polskiemu astronaucie na żywo. Trzymamy kciuki, żeby to połączenie poszło tak sprawnie, jak to we Wrocławiu! Transmisja na kanale POLSA: https://www.youtube.com/live/i1I8YF1mGJc

Odpowiednio przed i po połączeniu z Wrocławiem, załoga Ax-4 kontynuowała działania w ramach eksperymentów:

 

Plan na 5.07- 9 dzień polskiej misji na ISS:

Na czym polega realizacja eksperymentu Wireless Acoustics? 
Astronauci mają wykonać 2 sesje pomiarów akustycznych przy użyciu dwóch zestawów aparatury pomiarowej – obecnie używanej (SV 102+) oraz nowej, bezprzewodowej (SV 104A, SV 971A). Przygotowanie do pomiarów polega na sprawdzeniu stanu naładowania baterii i ewentualnym ich naładowaniu. Sama instalacja i skonfigurowanie aparatury są bardzo proste i mogą zająć do kilku minut. Procedury te obejmują kalibrację miernika poziomu dźwięku i dozymetru akustycznego oraz zainstalowanie ich w docelowej lokalizacji i włączenie pomiaru. Dozymetr mocowany jest do ubrania astronauty - na ramieniu, mniej więcej na wysokości ucha. Miernik poziomu dźwięku instalowany jest w stałej pozycji w module Columbus. Po 24h pomiary zatrzymują się automatycznie. Wówczas oba urządzenia należy ponownie skalibrować oraz pobrać wyniki pomiarów poprzez aplikację do zarządzania CHP (Crew Health & Performance) „Everywear”. W tej samej aplikacji, na koniec każdej sesji pomiarowej astronauci wypełniają kwestionariusze dotyczące ich doświadczeń użytkowych. Zaszyfrowane dane są następnie przesyłane na Ziemię. Autorzy eksperymentu (Svantek) podkreślają, że zebrane dotychczas dane zostały już zweryfikowane pod kątem poprawności ze skutkiem pozytywnym. Ostatnie wyniki trafią do firmy najprawdopodobniej w najbliższy poniedziałek (7.07), po czym zespół rozpocznie dokładną analizę zebranych danych. 

Aktualny status realizacji podstawowych celów misji: 63,3%

Ciekawostka:

Jakie warunki środowiskowe panują na ISS? Co do zasady, temperatura oscyluje w granicach około 23 stopni Celsjusza, a poziom wilgotności trzymany jest na poziomie 40%. Zarówno temperatura jak i wilgotność są odpowiednio regulowane przez system ECLSS (Environmental Control and Life Support System), czyli system, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniego środowiska i warunków termicznych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Utrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury i wilgotności jest zależne m.in. od tego, jakie zadania wykonują astronauci danego dnia, ponieważ oba te czynniki mogą wpływać na wykonywane przez nich pomiary. Jest to istotne również z punktu widzenia zapewnienia dogodnych i komfortowych warunków pracy na ISS, a nawet szybkość regeneracji załogi po całym dniu aktywności. 

W Centrum Kontroli modułu Columbus w Monachium działa zespół STRATOS (Safeguarding Thermal Resources Avionics Telecomunication Operation Systems) i to on jest odpowiedzialny za kontrolę oraz utrzymanie odpowiednich warunków środowiskowych w tej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzisiaj temperatura utrzymywała się na poziomie 23C, a wilgotność na poziomie 35%.