Krótkofalarstwo i eksploracja kosmosu od lat idą w parze. Pasma radioamatorskie wykorzystywane są do komunikacji satelitarnej przez większość polskich firm oraz studenckie zespoły zajmujące się budową i wysyłaniem satelitów na orbitę. Krótkofalowcy posiadają swój sprzęt do łączności na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a nawet na kilku satelitach. Na świecie istnieje wiele programów edukacyjnych na styku krótkofalarstwa i kosmosu, z części z nich korzystają również uczniowie z Polski.
W maju 2025 r. Sławosz Uznański-Wiśniewski przeszedł przyspieszony kurs krótkofalarski i zdobył uprawnienia, dołączając do polskiego grona krótkofalowców.
W trakcie misji planowane są połączenia radiowe ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, w których udział wezmą młodzi krótkofalowcy Kwalifikowani na nie będą uczniowie, kluby młodzieżowe, a także krótkofalowcy, którzy zaangażowani byli w dowolne działania na rzecz misji. Ponadto na stronie www misji zebrane zostaną zasoby edukacyjne oraz inspiracyjne działań opartych na radioamatorstwie. Wśród planowanych działań krótkofalarskich w ogólnopolskim programie edukacyjnym na szczególną uwagę zasługują ARISS i SSTV.

ARISS
Podczas trwania misji planowane są dwa bezpośrednie połączenia przez fale krótkie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną w ramach ogólnoświatowego programu ARISS (Amateur Radio on ISS). Zostaną one zorganizowane w dwóch ośrodkach akademickich na południu Polski – na Politechnice Rzeszowskiej i Uniwersytecie Wrocławskim – ze względu na dłuższy czas przelotu ISS nad tym obszarem niż nad wysuniętą bardziej na północ częścią kraju. Każde z połączeń potrwa około 10 minut. W tym czasie Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie odpowiadał na pytania uczniów i studentów - laureatów konkursu „Zapytaj Astronautę”. Ponadto, połączeniom ARISS towarzyszyć będą liczne atrakcje edukacyjne, w tym warsztaty, wykłady i piknik naukowy.
SSTV
Planowane są dwie misje stratosferyczne, podczas których metodą SSTV, emitowane będą obrazy – tj. wyróżnione w konkursie SSTV zdjęcia. SSTV, czyli Slow Scan Television, jest pierwszą metodą przesyłania obrazów drogą radiową, jaka była wykorzystywana przez satelity. Obrazy nadawane są z nadajników umieszczonych pod balonami wysyłanymi w stratosferę przez krótkofalowców. Można odbierać je po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania za pomocą telefonów komórkowych.
Dwa tematy z cykli warsztatów inżynieryjnych:
- komunikacja radiowa w kosmosie,
- nauka lutowania i podstaw elektroniki.
bazują na podstawach krótkofalarstwa.