Lekcje z orbity pokażą, dlaczego eksperymenty w przestrzeni kosmicznej są ważne, jakie są ich cele oraz jak wygląda proces zbierania danych i formułowania wniosków na ich podstawie.

W trakcie misji Ignis zostanie przeprowadzonych wiele doświadczeń, pokazów edukacyjnych i nagrań związanych z tematyką kosmiczną – zarówno w ujęciu teoretycznym, jak i praktycznym. Zostaną one zarejestrowane i staną się częścią przygotowywanych zasobów edukacyjnych, które sukcesywnie pojawiać się będą właśnie tutaj. Wśród nich znajdziecie:

  • scenariusze lekcji

  • propozycje eksperymentów

  • filmy i animacje edukacyjne, w tym filmy nakręcone na ISS!

Zasoby edukacyjne dotyczą eksperymentów przeprowadzonych podczas misji, zarówno tych naukowo-technologicznych, jak i edukacyjnych oraz warunków panujących w kosmosie i życiu człowieka w warunkach mikrograwitacji. Podzielono je na obszary tematyczne, do których należą zjawiska fizyczne, eksperymenty naukowe oraz codzienne wyzwania astronautów na stacji kosmicznej.

Na potrzeby przeprowadzenia doświadczeń edukacyjnych został przygotowany dedykowany „payload edukacyjny”., zawierający niezbędne do wykonania pokazów dotyczących płynów: butelkę z tritanu, pojemnik z pokrywką z tritanu i tabletki musujące. Ponadto, zaprojektowana została unikalna kołyska Newtona – wykonana przez polskich uczniów specjalnie z myślą o działaniu w stanie nieważkości. Będzie to pierwsza taka kołyska testowana w kosmosie!  Planowane jest również zaprezentowanie słynnych efektów, takich jak efekt Moulda, Magnusa i Dżanibekowa. Po raz pierwszy w historii eksperyment z fontanną łańcuchową (efekt Moulda) zostanie przeprowadzony w kosmosie! Efekt Magnusa z kolei także po raz pierwszy zostanie przeprowadzony w nieważkości z użyciem zaskakujących materiałów.

Wśród lekcji z orbity znajdą się również materiały o kosmicznych technologiach oraz ich wykorzystaniu w codziennym życiu na Ziemi– w tym systemom komunikacji między Ziemią a przestrzenią kosmiczną. Poruszone zostaną również tematy codziennych wyzwań życia na ISS, do których należą m.in. zmiany zachodzące  w organizmach astronautów oraz wyzwania związane z poruszaniem się w stanie nieważkości.

Materiały edukacyjne mają na celu uświadomienie wpływu siły ciążenia na przebieg znanych nam zjawisk oraz pokazania zjawisk niemożliwych do zaobserwowania w warunkach ziemskich i odwrotnie. Będą stanowiły cenny komponent, pomagający w zrozumieniu towarzyszącej nam zawsze siły przyciągania i jej wpływu na różne aspekty życia.

edytuj
Doświadczalne
Teoretyczne