6 dzień misji IGNIS był wyjątkowy - polski astronauta po raz pierwszy w historii połączył się z Polską na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Oficjalne łączenie odbyło się w rodzinnym mieście Sławosza - Łodzi, a konkretnie w Centrum Nauki i Techniki EC-1. Transmisja wydarzenia jest dostępna tu: https://www.youtube.com/watch?v=tOyVvgGdbPs. Podczas łączenia polski astronauta zrealizował 3 eksperymenty zgłoszone przez młodzież w ramach jednego z konkursów POLSA jesienią 2024 r.

Niedługo po wirtualnej wizycie w Łodzi, Sławosz Uznański-Wiśniewski rozmawiał z Premierem Donaldem Tuskiem, Wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Ministrem Rozwoju i Technologii Krzysztofem Paszykiem oraz Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, dr Martą Wachowicz. Pełny zapis tej rozmowy: https://www.youtube.com/watch?v=fUYrQpeaNSI&ab_channel=MinisterstwoRozwojuiTechnologii

  • Plan na DD7? Regeneracja!

3.07 (czyli Docked Day 7) w harmonogramie Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego jest zaplanowany jako „off-duty day”. Po intensywnym pierwszym tygodniu misji, polski astronauta będzie miał okazję na złapanie chwili oddechu i regenerację.

A już 4.07 zapraszamy na kolejne połączenie z polskim astronautą- tym razem w ramach programu ARISS (Amateur Radio on the International Space Station - https://www.ariss.org/ na Uniwersytecie Wrocławskim. Transmisja rozpocznie się o 8:30, link do łączenia: https://www.youtube.com/watch?v=FATPwoNf_zg&ab_channel=PolskaAgencjaKosmiczna%28POLSA%29 Wrocław, słyszymy się niedługo!  

Szacowany stan realizacji misji po szóstym dniu: 48,6% 

Poniżej przybliżamy przebieg dwóch eksperymentów. W obu przypadkach, działania polskiego astronauty rozpoczęły się 28.06 (czyli Docking Day 2):

W dniu 28.06.2025 r. o godz. 11:25 CEST rozpoczęła przeniesienia payloadu z warunków chłodniczych z kapsuły Dragon do docelowego miejsca umiejscowienia eksperymentu w module Columbus. Był to jednocześnie moment, w którym rozpoczęła się hodowla zmodyfikowanych drożdży w warunkach mikrograwitacji. Cała operacja przeniesienia zakończyła się przed 11:40, wcześniej niż planowano.

A jak sytuacja wygląda dziś? Eksperyment jest autonomiczny dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik tworzenia hodowli. Zaszczepienie drożdży w pożywce jest pomyślane tak, aby drożdże mogły w sposób optymalny wykorzystywać pożywienie. Zapewnia to odpowiedni przebieg hodowli podczas całej misji. Autonomia oczywiście implikuje rygorystycznie opracowany harmonogram eksperymentu, jednak jak dotąd wszystko przebiega zgodnie z opracowaną strategią. Zespół opracowujący eksperyment, czyli trio składające się z Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach szacuje przybliżony stan zaawansowania eksperymentu Yeast TardigradeGene na 40%.

Pierwsze pobranie krwi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach eksperymentu Immune Multiomics odbyło się również w sobotę 28.06, czyli niecałe dwa dni po zadokowaniu kapsuły Dragon. Na szczęście, jak do tej pory, wszystko przebiegło bez problemów! A to dzięki dopracowaniu procedur w testach na Ziemi. Każdy etap - pobieranie krwi, wirowanie próbek w wirówce znajdującej się w module Columbus i umieszczanie ich w zamrażarce - był rozliczony co do minuty.  W tej chwili zespół Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie ma skompletowane dwa zestawy próbek krwi- te pobrane przed lotem oraz te pobrane bezpośrednio po przylocie załogi Ax-4 na ISS. Dzięki temu możliwe będzie zbadanie, jak na układ odpornościowy astronautów wpłynął lot na ISS i pierwsze zetknięcie z warunkami panującymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zespół czeka teraz na wyznaczenie daty kolejnego pobrania krwi, które jest zaplanowane przed powrotem misji na Ziemię.

Ciekawostka dnia: 

Bezpieczeństwo astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest bezwzględnym priorytetem dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie i realizację danej misji. Jednak każdy statek (również kosmiczny), ma określone procedury na wypadek wystąpienia sytuacji awaryjnych. Na pokładzie ISS nie jest inaczej i obowiązują trzy następujące poziomy alarmowe:

  1. Caution, czyli Uwaga – zazwyczaj włącza się w przypadku niekrytycznych awarii sprzętu. Jest to informacja dla załogi, żeby jak najszybciej dokonać naprawy, ale nie wymaga żadnych dodatkowych działań
  2. Warning, czyli Ostrzeżenie – dotyczy sytuacji, które muszą być rozwiązane w ciągu jednego obiegu orbitalnego, czyli 1,5 godziny, załoga musi być przygotowana na ewentualną ewakuację
  3. Alarm – dotyczy sytuacji krytycznych zagrażających wprost bezpieczeństwu stacji i załogi. Są trzy rodzaje takich alarmów: pożar, toksyczne skażenie atmosfery wewnątrz stacji (głównie amoniakiem), rozszczelnienie stacji (utrata ciśnienia atmosferycznego). W przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, załoga musi niezwłocznie udać się w miejsca ewakuacji wskazane w procedurach.